Kakaové bôby

Top potravinové trendy v roku 2024

Čo tvorí potravinový trend? Ako sa dá zistiť, ktorý trend má budúcnosť? Potravinové trendy sú reakciou na aktuálne problémy a túžby našej spoločnosti v oblasti výživy alebo výroby potravín. Potravinový trend preto musí vždy ponúkať potenciálne riešenia. Výber potravín, spôsob, akým sa stravujeme a svetové systémy výroby potravín majú obrovský vplyv na klímu a životné prostredie. Akým spôsobom sa môžeme stravovať, aby sme pomohli obmedziť emisie a chrániť kritické biotopy pred vyklčovaním? V roku 2024 bude trendom flexitariánstvo, regeneratívne potraviny, upcyklácia kakaa či dôraz na zdravie žien. Ktoré ďalšie potravinové trendy budú našou budúcnosťou v roku 2024?

Zverejnené:

11. november 2023 (sobota) - 10:35 od:  Agata Profi Kuchárka

Opätovné používanie potravín bude v roku 2024 „in“
Keďže stále produkujeme príliš veľa potravinového odpadu, jedným z trendov je opätovné používanie potravín. V minulosti to bolo predovšetkým o spotrebiteľoch, ale v súčasnosti aj začínajúce podniky, supermarkety a reštaurácie čoraz častejšie vyvíjajú udržateľné koncepcie recyklácie potravín. Trend obehových potravín ide ešte o krok ďalej. Znižovanie množstva odpadu nestačí. Cieľom je v prvom rade žiadny nevytvárať, napríklad spracovaním zložiek, ako sú semená, škrupiny, atď. a ich vrátením do biologického cyklu. Návrat k praktikám obehového poľnohospodárstva zahŕňa aj návrat živín získaných z organického odpadu do pôdy. 

Tip: Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si aj článok o jednej 100 % udržateľnej reštaurácii, kde sa okrem iného dozviete, ako sa dá takýto podnik viesť.

Zdravie žien ide do popredia
Keďže ženy tvoria na svete väčšinu svetovej populácie, viaceré značky začali klásť do popredia ich zdravotné potreby. Čoraz viac výrobcov vyrába produkty, ako sú doplnky stravy, multivitamíny, čaje a ďalšie výrobky na „podporu menštruácie, tehotenstva, popôrodných stavov, menopauzy, a dokonca aj spánku“. Tak chcú pomôcť ženám zmierniť ich nepríjemné životné etapy a symptómy, ktoré boli predtým tabu alebo zametané pod koberec.

Kofeín sa dopĺňa o zdraviu prospešné látky
Váš obľúbený zdroj kofeínu získava „nový šat“. Viacerí výrobcovia pridávajú do nových kávových a energetických nápojov kapsuly húb, pre/probiotiká, vitamíny a ďalšie látky. Nie je nič lepšie ako kombinácia povzbudenia a látok prospešných pre zdravie.

Regeneratívne potraviny
Ďalším rýchlo rastúcim, ale relatívne novým trendom sú regeneratívne potraviny. Pozornosť sa už nezameriava len na potraviny, ktoré končia na našich tanieroch, ale skôr na spôsob, akým sa potraviny vyrábajú. Inými slovami, cieľom je podporovať biodiverzitu a minimalizovať vplyv poľnohospodárstva na zmenu klímy, alebo dokonca aktívne proti nej bojovať s cieľom regenerovať našu pôdu. Regeneratívne potraviny v súčasnosti konkurujú ekologickému priemyslu práve preto, že ekologické poľnohospodárstvo prešľapuje na mieste a ekologická výroba v súčasnosti zaostáva. Na jednej strane ide o tradičné potraviny z našich zemepisných šírok, ktoré sa čoraz častejšie kupujú priamo od poľnohospodárov. Na druhej strane exotické rastliny a zvieratá, známe ako "miestne exotiky", ktoré sú v určitých oblastiach nezvyčajné.

Potraviny rastlinného pôvodu
Jedným z najdôležitejších potravinárskych trendov v roku 2024 zostávajú potraviny rastlinného pôvodu. Tento trend je poháňaný rastúcim klimatickým a environmentálnym povedomím, najmä u mladšej generácie. Tento trend posilňuje aj odmietanie masovej produkcie mäsa, ktorú už mnohí nepovažujú za eticky prijateľnú. Predstava, že sa nám v budúcnosti podarí znížiť spotrebu mäsa v priemyselných krajinách aspoň o 75 %, aby sme zachránili planétu, je síce pekná, ale nereálna. Preto musíme nájsť iné riešenia - a jedným z nich sú rastlinné náhrady mäsa a rýb. Maloobchodníci uvoľňujú miesto v regáloch pre prvotriednu rastlinnú kuchyňu s názvom "Zelenina". Vidíme nové a vznikajúce výrobky s obsahom bielkovín, ako sú huby, vlašské orechy, tempeh a strukoviny, ktoré nahrádzajú zložité alternatívy mäsa. Vznikajú dokonca aj vegánske ryby.

Celé kakao
Opäť sme svedkami toho, že značky nachádzajú spôsoby, ako opätovne využiť (alebo upcyklovať) vedľajšie produkty výroby, ako je napríklad kakaová drť - prax, ktorá je v iných krajinách prítomná už po stáročia. Výrobcovia vyrábajú želé a džemy z kedysi vyhodenej dužiny. Zároveň vyzdvihujú celé kakao vo svojich müsli, snackoch na cesty, čokoládových tyčinkách a ďalších produktoch.

Pohánka
Pohánka, semeno plné živín (vlákniny a bielkovín), je už dlho základom palaciniek, banánového chleba či čokoládových sušienok. V najbližšej dobe by sa mala objaviť aj v našich obľúbených výrobkoch, ako sú krekery, müsli, či rezance.

Prechod na flexitariánstvo
Flexitariánska strava, ktorá pozostáva prevažne z rastlinných potravín, ale nevylučuje úplne žiadnu skupinu potravín, by výrazne znížila emisie skleníkových plynov. Západné spoločnosti si postupne osvojujú flexitariánske návyky, teda znižovanie spotreby mäsa, hospodárskych zvierat a produktov živočíšneho pôvodu, ako reakciu na krízovú situáciu v oblasti klímy. Strava bohatá na mäso je najhoršou voľbou v núdzovej situácii na našej planéte.

Fotka od 526663 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ryby #moderné stravovanie #spôsob stravovania #štýl stravovania #zdravá strava #tempeh #rezance #káva #čokoláda #tyčinky #banánový chlieb #palacinky

----------------------------------------------------------