Hliva ustricová so zeleninou v pletenom košíku

Hliva

Hliva ustricová je výborná jedlá huba, pomenovaná podľa škrupinového vzhľadu podobnému ustrici. Okrem regálov v obchodoch ju môžete nájsť na kmeňoch alebo pňoch listnatých stromov, najčastejšie na bukoch a topoľoch v období od októbra do marca. Vedeli ste ale o tom, že si ju pomerne jednoducho môžete pestovať aj doma na záhrade alebo v šope či pivnici?

Základná charakteristika
Hliva ustricová je jedlá drevokazná huba z čeľade hlivovité, pomenovaná podľa škrupinového vzhľadu podobnému ustrici. Odborný latinský názov je Pleurotus ostreatus a v rôznych regiónoch Slovenska je hliva ustricová známa aj pod rôznymi inými ľudovými názvami, ako napríklad hlivec, hlivák, gliva, stromovka, bukovnica, kladnička, openka, podpňovka, pníček či michalka.

Klobúk býva široký od cca 40 do 200 mm, klenutý až plochý, hladký, suchý, lesklý. Farba hnedoolivová, modrastohnedá až sivomodrá. Dužina hlivy je biela a príjemne vonia.

Okrem regálov v obchodoch ju môžete nájsť na kmeňoch alebo pňoch listnatých stromov, najčastejšie na bukoch a topoľoch, a to v období od októbra do marca. Na ihličnatých stromoch ju nájdete len výnimočne.

Na hubačke si ju môžete pomýliť len s hlivou vŕbovou, ktorá rastie v rovnakom období a podmienkach, ale jej klobúk je hnedý.

Pestovanie hlivy na dreve
Hlivu môžeme pestovať na klátikoch z dreva listnatých stromov, dlhých 30-80 cm. Drevo by nemalo pochádzať zo stromu zoťatého pred viac než 6 mesiacmi. Do klátikov treba navŕtať dierky alebo pílkou narezať zárezy, do ktorých sa dá natlačiť zakúpený očkovací substrát.

Klátiky s očkovacím substrátom umiestnime do vreca a necháme ich prerastať 2-3 mesiace. Potom klátiky zapustíme z 1/3 do zeme v záhrade, ale musia byť v tieni. Ak je veľké sucho, treba klátiky pravidelne kropiť vodou. Ak sú dodržané tieto podmienky, klátiky sú schopné rodiť 2-5 rokov, čo je závislé aj od výživnej schopnosti dreva.

Pestovanie hlivy na slame
Slamu na pestovanie musíme pred očkovaním sterilizovať, aby sme zničili baktérie, ktoré môže slama obsahovať.

Vložíme slamu do veľkej nádoby, zalejeme ju horúcou vodou a necháme odstáť až do vychladnutia. Potom slamu vyberieme, ešte raz zalejeme vriacou vodou a znovu necháme vychladnúť. Potom môžeme slamu zaočkovať hlivou.

Očkovanie slamy znamená jej prekladanie s rozdrobeným očkovacím substrátom a uzavretie do igelitového vreca. Balenie substrátu postačí na cca 15 kg vlhkej slamy. Toto množstvo sa zmestí do igelitového vreca o veľkosti cca 80 cm. Nožom potom do vreca vyrežeme 10-12 zárezov s dĺžkou 3 až 5 cm.

Ideálna teplota na pestovanie hlivy je 15 až 25 °C. Pri vyššej teplote síce rastie hliva rýchlejšie, ale rýchlejšie sa aj minú živiny zo slamy.

Hliva rodí približne 4 mesiace, potom sa živiny zo slamy vyčerpajú a je potrebné založiť novú kultúru. Z jedného balenia očkovacieho substrátu sa dajú dopestovať v priemere asi 3 kg hlivy.

Vplyv na ľudský organizmus

 1. Srdce. Výsledky výskumov ukazujú, že hliva ustricová má schopnosť znižovať triglyceridy a LDL cholesterol. Napríklad sa zistilo, že obsahuje erogotioneín - antioxidačnú aminokyselinu, ktorá chráni bunky tela a znižuje triglyceridy spôsobujúce kardiovaskulárne ochorenia.
   
 2. Mozog. Hliva ustricová je bohatá na výživné látky, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Niacín chráni pred Alzheimerovou chorobou a kognitívnym poklesom u starších dospelých. Doplnenie riboflavínu môže mať terapeutické účinky proti Brownovmu syndrómu.
   
 3. Imunitný systém. Hliva ustricová obsahuje polysacharidy, takzvané beta-D-glukány, ktoré posilňujú imunitný systém optimalizáciou jeho reakcie na choroby a infekcie. Presnejšie povedané stimulujú aktivitu makrofágov, všestranných imunitných buniek, ktoré ničia napadajúce patogény. Beta-glukány tiež stimulujú letálne biele krvinky (lymfocyty), ktoré sa viažu na nádory či vírusy a uvoľňujú chemikálie, ktoré ich ničia.
   
 4. Prevencia a podpora pri liečbe rakoviny. Štúdie preukázali, že antioxidanty a protizápalové vlastnosti hlivy ustricovej majú schopnosť spomaliť rast a šírenie buniek rakoviny prsníka aj hrubého čreva. Pri extrakte z hlivy sa preukázali aj terapeutické účinky proti bunkám kolorektálneho nádoru a leukémii.
   
 5. V tradičnej čínskej medicíne sa hliva ustricová užíva na uvoľnenie svalov, kĺbov a šliach ale aj na posilnenie žíl a zvýšenie funkcie obličiek.
   
 6. Doplnok výživy. Rozvíjajúci sa vedecký výskum poukazuje na výhody užívania hlivy ustricovej vo forme doplnkov výživy. Môžete si ju kúpiť vo forme tabliet, kapsúl či prášku.

Využitie v kuchyni
Rôzne omáčky k mäsu či k cestovinám, hliva na smotane, hlivový perkelt alebo napríklad aj taká fantastická Falošná držková z hlivy.

Nežiadúce účinky a alergény
V prípade hlivy ustricovej sú nežiadúce účinky naozaj výnimočné. Pri nadmernej konzumácii či užívaní tabliet a kapsúl sa môžu prejaviť mierne laxatívne účinky, prípadne zvýšená plynatosť.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Z vitamínov obsahuje Hliva ustricová vitamíny B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín a B9-kyselinu listovú. 

Z minerálnych látok sú to fosfor, draslík, meď, železo, mangán a malé množstvo horčíka, zinku a selénu.

100 g hlivy ustricovej obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 40 kcal
 • Bielkoviny 3 g
 • Sacharidy 5 g
 • Tuky 0,83 g
 • Vláknina 2 g

Fotka od mido art z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor