Soľ v sklenenej priehľadnej soľničke

Kuchynská soľ

Určite ste už videli, počuli alebo čítali rozprávku s názvom Soľ nad zlato. Na tomto tvrdení určite niečo je, nakoľko kuchynská soľ (NaCl alebo Chlorid sodný) je neodmysliteľnou súčasťou ľudskej a zvieracej potravy. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete mnoho informácií o rôznych druhoch soli, o jej zložení, ale aj tom, že o nej existuje mnoho povier a ďalšie historické aj iné zaujímavosti.

Základná charakteristika
Jodidovaná soľ je označenie pre kuchynskú soľ - chlorid sodný, ktorá bola umelo obohatená zlúčeninami jódu. Najčastejšie sa používajú zlúčeniny päťmocného jódu, jodičnany, najmä jodičnan sodný (NaIO3) alebo jodičnan draselný (KIO3). Dávka pridaných látok býva obvykle veľmi malá, uvádza sa maximálne 0,005 %. 

V niektorých obchodoch môžete kúpiť aj soľ, ktorá nie je obohatená zlúčeninami jódu, ale vo všeobecnosti výrazne prevládajú jodidované a fluorizované soli.

Odporúčaná denná spotreba soli
Denná dávka soli by nemala prekročiť 5-6 gramov, no pravda je taká, že väčšina z nás jej denne spotrebuje omnoho viac.

Soľ je totiž všade a mnohí z nás si to neuvedomujú, alebo na to v návale každodenných povinností zabúdajú, prípadne to vôbec nepovažujú za dôležité. Ale... Napríklad taký bežný makovník obsahuje na 100 gramov takmer 1 gram soli, čo znamená, že jeden malý kúsok makovníka vám z odporúčanej dennej dávky soli odkrojí celú pätinu.

Zloženie soli
Je pravda, že prírodná soľ je zdrojom až 21 minerálov, ktoré sú pre naše zdravie veľmi dôležité a ďalších 30 menej dôležitých minerálov, no v dnešnej kuchynskej soli by ste ich hľadali márne. Zvykli sme si na snehobielu soľ, pričom práve tie životu potrebné minerály jej dodávajú tmavšiu farbu.

Bežná kuchynská soľ dnešnej doby býva zložená z 97,5 % chloridu sodného a zvyšok sú chemikálie - napr. prísady proti zhrudkovateniu.

Akú soľ si vybrať?
Bez solenia by to naozaj vyzeralo ako v rozprávke Soľ nad zlato a preto mnohí ľudia začali hľadať zdravšie náhrady. Pozrime sa teda na iné možnosti.

1.) Morská soľ. Je naozaj taká zdravá, ako to zvyknú hlásať reklamné slogany? Mnohé slané jazerá a moria sú dnes už bohužiaľ kontaminované toxínmi, ako sú napr. ortuť, PCB alebo dioxín. Ropné škvrny sú schopné otráviť zásoby soli na celé desaťročia. A tak viac ako 85 % všetkých producentov potravinárskej morskej soli používa rafinačné procesy.

2.) Čierna soľ, v Indii nazývaná Kala Namak alebo sanchal, je zvláštny druh nerafinovanej vulkanickej soli s výraznou chuťou po vajíčkach. Je pravda, že je zdravá a odporúčajú ju hlavne vegáni, avšak treba rátať s jej špecifickou chuťou.

3.) Ružová soľ, ktorá býva často pomenovaná podľa svojho pôvodu. Medzi najuznávanejšie druhy patrí himalájska soľ. Ide o jednu z mála solí, ktoré ešte zostávajú v prírode čisté a stabilné. Ružovú farbu tieto soli získavajú vďaka prítomnosti oxidu železa a dostatočnému obsahu zdravých minerálov.

Prírodné ružové soli sú známe svojím obsahom esenciálnych stopových minerálov a svojou schopnosťou regulovať vyváženosť bunkových tekutín. Ďalej podporujú zdravú hladinu cukru v krvi, cievne a dýchacie systémy, sú prevenciou proti svalovým kŕčom, posilňujú kosti a podporujú imunitný systém, stabilizujú srdcový tep a tlak krvi, odstraňujú prekyslenie.

Víťaz porovnania je asi jasný, ale výber soli, ktorú budete naďalej používať, je len na vás. Pri výbere toho svojho vám môže pomôcť aj článok: Aké druhy soli poznáme?

Využitie v kuchyni
Soľ je v kuchyni asi najvyužívanejšie korenie vôbec. Aj ak práve nevaríte, ale robíte si len raňajky - chlieb s maslom či masťou - určite si ho posolíte.

Používa sa do všetkých možných slaných jedál a pokrmov, ale hovorí sa, že ani koláče a rôzne ďalšie sladké dezerty sa vám bez pridania aspoň štipky soli nepodaria také chutné, ako by mali byť.

Historické a iné zaujímavosti
Niektorí jazykovedci sa domnievajú, že slovo soľ pochádza zo staroruského názvu Slnka, ktorý znel „Solon“.

V minulosti sa so soľou spájalo veľa povier. Napríklad, keď sa nedopatrením vysypala soľ, považovalo sa to za zlé znamenie.

Keďže sa soľ nielenže nekazí, ale naopak pomáha pri konzervovaní iných surovín na dlhšiu dobu, považovala sa soľ za symbol nesmrteľnosti. Z tohto dôvodu sa ľudia snažili stále mať u seba vrecko so soľou, čo ich okrem iného malo chrániť aj pred čarodejnicami a zlými duchmi.

Na Slovensku je tradíciou vítať zahraničných hostí chlebom a soľou, čo je vraj pradávny slovanský zvyk z obdobia Veľkomoravskej ríše.

Fotka od Anna z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor