Majonéza

Majonéza

Vo svete gastronómie existujú prísady a príchute, ktoré sú oveľa viac, než len chuťovým zážitkom. Takouto ikonickou pochúťkou je napríklad majonéza, ktorá svojou jemnou krémovitosťou a lahodnou chuťou obohacuje jedlá už stáročia. Pôvod majonézy siaha do 18. storočia, kedy sa začala písať jej bohatá história plná zaujímavých príbehov a chutných vynálezov.

Majonéza je emulzia, čo znamená, že obsahuje dve nezmiešateľné látky, v tomto prípade vodu a olej, ktoré sa udržiavajú v stabilnej suspenzii.

Tradičná majonéza sa vyrába zmiešaním žĺtkov, octu alebo citrónovej šťavy, soli a horčice. Postupne sa do zmesi pridáva rastlinný olej, najčastejšie slnečnicový, a mieša sa, až sa vytvorí hustá emulzia. V súčasnosti sa používajú aj rôzne iné prísady, ako sú bylinkové extrakty, čiastočne alebo úplne zredukovaný tuk a rôzne dochucovadlá.

Pôvod a história majonézy
Majonéza, pomenovaná podľa francúzskeho prístavu "Mahon" na Menorke, je výsledkom šťastnej náhody a gurmánskej inovácie. Legenda hovorí, že počas vojenského obliehania prístavu v roku 1756 francúzsky kuchár neuspel pri príprave dresingu na mäso, namiesto ktorého potom vytvoril majonézový dresing z vajec a olivového oleja. Ten sa potom stal medzi vojakmi hitom a postupom času sa recept rozšíril do celej Francúzskej kuchyne a získal si obľubu po celom svete.

Tradične sa majonéza vyrába z vajec, olivového oleja, horčice, soli, korenín a octu alebo citrónovej šťavy. Kľúčovým faktorom je pomalé premiešavanie týchto ingrediencií, čo umožňuje vytvorenie stabilnej emulzie - spojenie oleja s vodou obsiahnutou vo vajciach a kyselinách. Moderné verzie však môžu obsahovať aj iné zložky, ako sú rôzne bylinky, čierny koreň alebo avokádo, čím sa majonéza stáva ešte zaujímavejšou a farebnejšou.

Majonéza v gastronómii
Majonéza sa často používa ako základ pre iné omáčky, ako sú napríklad tatárska omáčka či remuláda. Môže sa tiež použiť na pripravenie rôznych dipov, marinád a dressingov.

Za klasické použitie majonézy môžeme označiť dochucovanie sendvičov, bagiet a burgrov, ale aj šalátov ako napríklad Pikantný majonézový šalát, alebo známe tzatziky. Vynikajúci je aj náš recept na Vaječnú tlačenku.

V profesionálnej gastronómii majonéza zohráva úlohu nielen ako základná prísada, ale aj ako inšpirácia pre tvorivých kuchárov. Mnohí šéfkuchári sa s ňou hrajú, pridávajú do nej unikátne ingrediencie a vytvárajú tak úplne jedinečné dressingy, omáčky a náplne. Jej schopnosť prispôsobiť sa a obohatiť jedlá je dôvodom, prečo zostáva dôležitou zložkou aj v moderných receptoch a v profesionálnej gastronómii. A tak, či sa nachádza na sendviči, v dresingu na šalát, alebo ako súčasť jedinečného receptu šéfkuchára, majonéza nás stále prekvapuje svojou jednoduchosťou a výnimočnou chuťou.

Domáca majonéza
Pri príprave domácej majonézy je veľmi dôležité dodržiavať správne hygienické postupy, pretože obsahuje surové vajcia a môže byť náchylná na rast baktérií, ako je salmonela. Z rovnakého dôvodu je tiež vhodné skladovať majonézu v chladničke a spotrebovať ju včas. 

Pre milovníkov majonézy, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu alebo nechcú konzumovať vajcia, pripájame náš Recept na domácu majonézu bez vajec.

Fotka z Freepik

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor