Medvedí cesnak rastúci na lúke vedľa stromu

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak (lat. Allium ursinum) je trváca bylina, druh z rodu cibuľovitých z čeľade cibulí. Latinský názov pre medvedí cesnak Állium ursinum pochádza z latinského ursus – „medveď“. To sa odrazilo v slovenskom názve. V Nemecku medvedí cesnak volajú Bärlauch – medvedia zelená cibuľa.

Výskyt:
Medvedí cesnak rastie v celej Európe, na Kaukaze a v Turecku. Na Ďalekom východe sa táto rastlina tiež hojne vyskytuje. Rastie väčšinou v tienistých lesoch v údoliach pri riekach. Zriedkavo sa pestuje ako záhradná rastlina.

Čerstvo vyliahnuté mladé listy medvedieho cesnaku sú veľmi podobné listom konvalinky, ale tá je na rozdiel od neho prudko jedovatá. Preto je pri vlastnom zbere medvedieho cesnaku potrebná mimoriadna opatrnosť.

História:
Túto úžasnú rastlinu poznali Germáni, Kelti a Rimania. Podľa legiend mu dali meno medvedí cesnak práve Nemci. Hovorí sa, že po zimnom spánku si impozantní majitelia lesa, medvede, obnovujúc svoje sily, pochutnávajú predovšetkým na medveďom cesnaku.

Túto divoko korenistú bylinu odpradávna používali národy obývajúce Zakaukazsko a Alpy ako aromatickú prísadu do jedál, a ako prírodný liek. Na úpätí švajčiarskych Álp našli archeológovia stopy medvedieho cesnaku v neolitických osadách spred asi 5 000 rokov. V starých lekárskych záznamoch sa medvedí cesnak spomína ako profylaktický prostriedok pri epidémiách moru, cholery a iných infekčných chorôb.

Zloženie a priaznivé účinky na ľudské telo:
Listy, stonky a cibuľky majú silnú cesnakovú vôňu, vďaka obsahu aliín glykozidu a silice. Rastlina má veľa kyseliny askorbovej.

Medvedí cesnak je bohatý na vitamíny. Zbiera sa v apríli až máji, práve vtedy, keď je ho v strave nedostatok. Obsahuje karotén, vitamín C, ako aj silicu, fytoncídy, lyzozým.

Už v starovekom Ríme a v európskom stredoveku bola rastlina považovaná za vynikajúci nástroj na čistenie krvi a žalúdka. Zabraňuje hromadeniu cholesterolu v krvi, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje trávenie, stimuluje srdcovú činnosť a pomáha k normalizácii metabolizmu.

V ľudovom liečiteľstve sa používa pri hnisavých zápaloch stredného ucha, reumatizme.

Využitie v kuchyni:
Medvedí cesnak sa konzumuje čerstvý a používa sa v šalátoch, polievkach, zeleninových jedlách. Obľúbený je aj ako náplň do koláčov. Rastlina sa tiež solí a nakladá.

Na Kaukaze sa medvedí cesnak používa najmä na varenie teplých jedál. Cibuľky rastliny jedia radšej surové. No a napríklad v Nemecku radi používajú medvedí cesnak na pečenie a koláče.

Na nakladanie alebo solenie sa medvedí cesnak zbiera v momente, keď stonky dosiahnu výšku aspoň 20 cm, ale list sa ešte úplne nerozvinul. Aby stonky zostali chrumkavé a voňavé po dosť dlhom solení alebo nakladaní, nálev alebo marináda musia byť studené.

Z celého medvedieho cesnaku je lahodná omáčka aj na ryby: stonky a listy, ako aj nasekaný medvedí cesnak treba pomlieť v mažiari s pálivou červenou paprikou a kyslou smotanou.

Fotka od LoggaWiggler z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor