Olej z olív

Olej

Rastlinný olej je rastlinný tuk z plodov, semien, koreňov a iných častí rastlín, získaný buď klasickým lisovaním, alebo extrakciou. Existujú oleje slnečnicové, olejové, tekvicové a mnohé ďalšie. Každý z nich sa používa na prípravu iného druhu jedla. Vedeli ste, že môžu byť pre ľudský organizmus veľmi prospešné?

Základná charakteristika:

Rastlinné oleje, rastlinné tuky sú produkty extrahované z rastlinných surovín a pozostávajúce z triglyceridov mastných kyselín a ich sprievodných látok (fosfolipidy, voľné mastné kyseliny, vosky, steroly, farbivá, atď.).

Rastlinné oleje sú dôležitým potravinovým produktom. Pri relatívne nízkej cene majú vysokú nutričnú hodnotu, mnohé obsahujú základné živiny. Fyziologická norma spotreby rastlinného oleja je 9-10 kg na osobu za rok, vo forme potravinového výrobku alebo ako súčasť iných mastných výrobkov (margarín, majonéza, atď.) Rastlinné oleje sa zvyčajne nazývajú podľa druhu suroviny, z ktorej sa získavajú.

Existuje mnoho druhov rastlinných olejov. Z nich na varenie a úpravu teplých jedál sú obľúbené najmä olivové, slnečnicové, kukuričné, repkové, horčicové. Iné druhy rastlinných olejov sa používajú hlavne do šalátov a takmer nikdy sa nezohrievajú: napríklad olej z vlašských orechov, cédrový, ľanový, tekvicový, sezamový, arašidový, kokosový, avokádový olej, atď.

Zloženie:

Rastlinné oleje obsahujú tuky, bez ktorých človek nemôže existovať. Nazývajú sa polynenasýtené a mononenasýtené. A tiež - vitamín F, ktorý neumožňuje vstrebávanie škodlivých látok do krvi cez steny gastrointestinálneho traktu; vitamín E je antioxidant, ktorý zabraňuje mnohým hrozným chorobám; vitamíny A a B, množstvo minerálov a stopových prvkov... Preto je rastlinný olej pre naše zdravie nenahraditeľným produktom.

História:

Málo sa vie o tom, ako sa začala história rastlinného oleja. A legendy, ktoré by naznačovali smer hľadania historických koreňov oleja z rastlín, žiaľ, neexistujú.

Dá sa len predpokladať, že olej z rastlín nebol objavený náhodou, ale vďaka pozorovaniu primitívneho človeka. Primitívny človek, ktorý mal svoju prvé „povolanie“  zberateľ, bol veľmi pozorný k svetu rastlín. Rastlinné šťavy mu dávali jedlo, lieky, jedy.

Keď sa presunieme z primitívnej komunity do starovekého Egypta, jednej z najstarších civilizácií v histórii, môžeme vidieť už pomerne rozšírené ekonomické využitie rastlinného oleja.

Využitie v kuchyni:

Rastlinný olej sa u nás tradične používa na vyprážanie a vo všeobecnosti na prípravu teplých jedál. Predpokladá sa, že rafinovaný slnečnicový olej menej „prská“ a „nehorí“ pri pomalom ohni.

Na vyprážanie sa výborne hodí aj repkový a kukuričný olej (zvyčajne sú rafinované) a z nerafinovaných - olivový, horčičný, kaméliový (harmančekový).

Olej olivový, z vlašských orechov, z ľanových semienok, sezamový, tekvicový olej sa používajú hlavne na dresingy šalátov. Nejde o to, že by sa na týchto druhoch nedalo nič vyprážať, len sú dosť drahé a míňať ich na vyprážanie je vo všeobecnosti chyba (a v prípade najužitočnejšieho tekvicového oleja je to vo všeobecnosti smiešne).

Mnohé omáčky sa vyrábajú z rastlinného oleja. Najdôležitejšie z nich sú majonéza, aglio olio, tatárska omáčka, remuláda, pesto.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor