Pomaranče celé, jeden prekrojený a jeden mesiačik

Pomaranč

Sladký pomaranč patrí do rodiny ružovitých. Jedná sa o vždyzelený strom s guľovitou korunou a guľovitými plodmi. Plody majú pomarančovú kôru a voňavú, šťavnatú, sladkokyslú dužinu. Zo stoviek druhov pomarančov sa stali najrozšírenejšími 4 druhy: obyčajný (so žltou dužinou a množstvom semien), pupočníkový (s oranžovou dužinou a druhým malým embryonálnym plodom), kinglets (malý, s krvavočervenou dužinou a veľmi sladký), Jaffa (veľká, hrubá, hrboľatá koža, veľmi sladká a šťavnatá).

História:

Pomaranč pochádza z Číny. Pôvodne bol malý, horký a plný kôstok, no v staroveku bol krížený s mandarínkou a pomelom. Pomaranč dlho cestoval po svete a zakorenil sa tam, kde bola teplá a vlhká klíma; jeho popularita rástla. Teraz sú pomaranče jedným z odvetví poľnohospodárstva v Brazílii a Kalifornii (štát USA), kde sa nazývajú "kalifornské tekuté slnečné svetlo."

Zloženie:

Pomaranče obsahujú veľké množstvo biologicky aktívnych látok. Sú to cukry (fruktóza a glukóza), draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, vláknina, kyselina citrónová, silice. Pomaranč je zásobárňou vitamínov A, B1, B2, PP a hlavne vitamínu C. 100 g pomarančovej dužiny obsahuje dennú dávku vitamínu C. Okrem toho pomaranč obsahuje flavonoidy – látky, ktoré regulujú rast organizmu a pôsobia antioxidačne.

Priaznivé účinky:

Pomaranč zlepšuje chuť do jedla, posilňuje imunitný systém, podporuje proces trávenia. Toto citrusové ovocie sa odporúča na prevenciu a liečbu beriberi. Pomáha aj na syndróm chronickej únavy. Pomaranč je užitočný aj pre pacientov s cukrovkou. Pomarančová šťava obsahuje fytoncídy, čo vysvetľuje jej antimikrobiálny a protizápalový účinok. Priaznivo pôsobí aj na hojenie rán a abscesov.

Pomarančový džús patrí medzi najmenej kalorické, takže ho možno konzumovať bez obmedzení. V chladnom období je pomarančový džús nevyhnutný na prevenciu a liečbu prechladnutia. Posilňuje steny ciev, znižuje krvný tlak, aktivuje mozog, zlepšuje zloženie krvi, stimuluje bunkový metabolizmus, zlepšuje imunitu. Pomarančová šťava tónuje a zmierňuje únavu. Je užitočná pri bolestiach kĺbov a vysokej horúčke.

Pomaranč pomáha zadržiavať vápnik v tele, preto je dobrým pomocníkom pre tých, ktorí pijú mlieko.

Využitie v kuchyni:

Pomaranče sa jedia čerstvé, pripravujú sa z nich džemy, marmelády, kandizované ovocie, dochucujú sa nimi nápoje a cukrovinky. Existuje veľa receptov na varenie mäsa s pomarančmi. Vína, likéry a vodky sa nalievajú do kôry pomaranča a plátky sa kandizujú.

Pomarančové plody sa používajú čerstvé a na výrobu nápojov. Dávajú sa do ovocných šalátov a dezertov. Džem a zaváraniny sa vyrábajú z pomarančov.

Pomaranče sa často dávajú do hlavných jedál.

Pomarančová kôra sa používa pri príprave rôznych liečiv, nálevov, sirupov, extraktov, ako aj v potravinárstve.

Z pomarančovej kôry sa získava pomarančový olej.

Fotka od S. Hermann & F. Richter z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor