Tuniak, steak z tuniaka, tuniakové filety

Tuniak

Táto rybka si v posledných desaťročiach rýchlo získala obľubu na trhu vďaka svojmu úžasne chutnému, zdravému a nízkokalorickému mäsu. Je to surovina vhodná na varenie diétnych jedál, chutných šalátov alebo výborných grilovaných steakov.

Opis
Tuniak je morská dravá ryba z čeľade makrelovitých. Vyskytuje sa v subtropických a miernych vodách Tichého, Indického a Atlantického oceánu. V určitých obdobiach životného cyklu sa vyskytuje v Stredozemnom, Čiernom a Japonskom mori.

Telo tuniaka je pretiahnuté, vretenovité, smerom k chvostu zúžené. Veľkosť sa pohybuje od 50 cm do 3-4 metrov, hmotnosť od 2 do 600 kg.

Živí sa sardinkami, mäkkýšmi a kôrovcami. Celý svoj život trávi v pohybe. Je schopný dosiahnuť rýchlosť až 75 km za hodinu. Preto má tuniak veľmi vyvinuté svalstvo, vďaka čomu je chutnejší ako iné ryby. Jeho mäso obsahuje veľa myoglobínu, preto je nasýtené železom a na reze má výraznú červenú farbu. Z tohto dôvodu sa nazýva „morské kura“ alebo „morské teľacie mäso“. Je vysoko cenený pre svoju nutričnú hodnotu.

Zloženie
Tuniak je vynikajúci produkt z hľadiska gastronomických vlastností a úžitkových vlastností. Mäso tejto ryby je bohaté na Omega-3 a Omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré priaznivo pôsobia na srdce a cievy, aktivujú mozog, zlepšujú štruktúru vlasov a stav pokožky. Užitočný produkt pre nervový a tráviaci systém, reguluje hladinu cukru v krvi a má antioxidačné vlastnosti, posilňuje kosti a zlepšuje imunitu. Mäso z tuniaka obsahuje veľa vitamínov, aminokyselín a stopových prvkov (vápnik, železo, fosfor, jód, atď.).

Odborníci odporúčajú častejšie zaraďovať mäso z tuniaka do jedálnička tým, ktorí sú náchylní na alergie a majú predispozíciu na rakovinu. Tuniak poskytuje 80 % dennej potreby nášho tela vitamínu B12, ako aj asi 30 percent vitamínu B6. Kulturisti ochotne zaraďujú túto rybu do svojej stravy, pretože bielkoviny v nej obsiahnuté pomáhajú „vybudovať“ svalovú hmotu.

Využitie v kuchyni
Tuniak sa používa ako potravina od pradávna až dodnes. Je široko používaný v európskej aj ázijskej kuchyni.

Je to jedna z mála rýb, ktoré sa nezvyknú vyprážať, aj preto sú recepty z nich tie zdravšie.

Konzumuje sa surový vo forme carpaccia, gurmánskeho predjedla z jemne nakrájaného mäsa pokvapkaného olivovým olejom a citrónovou šťavou.

Veľmi obľúbené sú steaky z tuniaka, ktoré sa pripravujú na panvici aj na grile. Hlavným tajomstvom je ho nepresušiť, takže príprava netrvá dlhšie ako 2-3 minúty z každej strany, kým sa nevytvorí zlatá kôrka. Vnútri by mal byť jemne ružový. Ideálna hrúbka takéhoto steaku je 3 cm, vtedy sa dobre griluje a zároveň rybu nepresušíte. Často sa pred grilovaním kúsky mierne marinujú alebo obaľujú vo vaječných bielkoch a korení, čo umožňuje, aby boli ryby šťavnatejšie.

Varené ryby sa používajú na výrobu sendvičov, šalátov a rôznych pochutín. Pred varením filé uvarte v osolenej vode cibuľu, bobkový list a korenie. Čas varenia je 10-12 minút, po ktorom sa ryby môžu použiť ako súčasť iných jedál.

Ďalším spôsobom prípravy je marinovanie. Marinovaný tuniak je šťavnatý a voňavý. Na marinádu sa používa citrusová šťava, med a sójová omáčka, olivový a sezamový olej, korenie je možné použiť podľa vlastného výberu.

Veľmi chutný je aj tuniak pečený v rúre, dusený so zeleninou.

Ako príloha sa hodí takmer ku všetkému – ryža a cestoviny, huby, zemiaky a zelenina. Môžete si tiež vybrať akékoľvek omáčky - syrovú, cesnakovú, smotanovú, paradajkovú, a dokonca aj ovocnú.

Takmer všade na svete je veľmi populárny aj konzervovaný tuniak, továrensky či domáci.

Fotka od Umbe Ber z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor