Žena s tráviacimi ťažkosťami a bolesťami brucha

Ako utíšiť tráviace ťažkosti?

Ako liečiť tráviace ťažkosti? Je to možné aj bez liekov? Pomáha konzumácia vlákniny aj v prípade hnačiek a zápchy? Dokážu nám pomôcť probiotické potraviny?

Zverejnené:

26. október 2022 (streda) - 17:49 od:  Agata Profi Kuchárka

Aké možnosti máme, ak chceme liečiť naše tráviace ťažkosti? Dá sa to aj bez liekov? Aký je rozdiel medzi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou? Pomáha nám jej konzumácia v prípade hnačiek, zápchy, oboch alebo ani pri jednom?

Vyskúšajme stredomorskú stravu 
Stredomorská strava - bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, strukoviny, olivový olej, orechy, ryby, mliečne výrobky a chudé mäso – je zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k tvorbe prospešných baktérií. Olivový olej navyše obsahuje antioxidačné polyfenoly, ktoré pomáhajú potláčať zápaly. Stredomorský štýl stravovania neobsahuje veľa pridaných cukrov a spracovaných potravín, ktoré zvyčajne spôsobujú tráviace ťažkosti.

Zvýšme množstvo vlákniny 
Aj keď nemáme v pláne konzumovať stredomorskú stravu, mali by sme aspoň prijímať dostatok potravín bohatých na vlákninu - ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a strukoviny. Konzumácia približne 30 gramov vlákniny denne pomáha pri liečbe hnačky aj zápchy.

Rozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu a prípadne aj cukru v krvi. Medzi zdroje rozpustnej vlákniny patria jablká, ovos a strukoviny. 

Nerozpustná vláknina pomáha zväčšovať objem stolice a podporuje sťahy v črevách, ktoré ju posúvajú cez náš tráviaci systém. Medzi zdroje nerozpustnej vlákniny patrí celozrnná pšenica, kukurica a zelená zelenina.

Ak máme zápchu, mali by sme do stravy pridať viac nerozpustnej vlákniny, ak máme hnačku, mali by sme pridať viac rozpustnej vlákniny.

Tip: Ak vás zaujíma, ktoré potraviny obsahujú najviac vlákniny, prečítajte si o tom aj náš ďalší článok zo sekcie Tipy a triky.

Pime dostatok vody 
Vláknina absorbuje vodu, vďaka čomu je stolica mäkšia a ľahšie sa vylučuje. Ak sme dehydrovaní, konzumácia vlákniny nebude vôbec účinná a môže nám spôsobiť ešte viac tráviacich problémov. Neexistuje žiaden stanovený návod, koľko tekutín denne treba vypiť. Ale 7-8 šálok čistej vody denne je ideálnym riešením. Perlivá voda, mlieko a džús môžu vyvolať nadúvanie.

Pridajme do stravy prírodné probiotiká 
Jogurt a iné fermentované potraviny, ako je kyslá kapusta, kefír a miso, môžu pomôcť črevám s tvorbou prospešných baktérií. Neexistujú žiadne usmernenia, ako často jesť probiotické potraviny, ale čím častejšie ich zaradíme do nášho jedálnička, tým lepšie.

Stravujme sa podľa harmonogramu 
Náš tráviaci systém miluje rutinu a najlepšie je, ak vie kedy budeme jesť a koľko, aby vedel, kedy má pracovať a kedy odpočívať. Preto je potrebné jesť každý deň približne v rovnakom čase a rovnaké množstvo jedla. Nepravidelný rozvrh môže mať za následok zápchu.

Okrem toho sa vyhýbajme jedlu, ktoré môže viesť k páleniu záhy alebo tráviacim ťažkostiam tesne pred spaním. Trávenie sa v noci spomaľuje a vstrebávanie potravy trvá dlhšie. Bežné je, že tí, ktorí večer či v noci konzumujú veľa jedla, počas dňa veľa nejedia. Táto nepravidelnosť môže prispieť k nepravidelnému vyprázdňovaniu.

Tip: K tejto téme si prečítajte aj článok Potraviny a nápoje, ktorým sa treba vyhnúť pred spaním, aby ste sa dozvedeli, čo určite večer či v noci nejesť.

Jedzme pomalšie 
Trávenie sa začína v ústach, takže dôkladné prežúvanie pripravuje pôdu pre zvyšok tráviaceho procesu. Okrem toho rýchle jedenie alebo hltanie jedla môže uľahčiť prehĺtanie vzduchu a viesť ku grganiu. 

Skontrolujme obsah výživových doplnkov stravy 
Železo môže spôsobiť zápchu a horčík môže viesť k hnačke. Okrem toho niektoré výživové doplnky, ako aj voľnopredajné lieky a tie na predpis môžu obsahovať sorbitol alebo manitol, cukrové alkoholy, ktoré môžu mať preháňací účinok alebo spôsobovať plynatosť a nadúvanie.

Fotka od Andrea Piacquadio 

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#kefír #celozrnná múka #celozrnné pečivo #stredomorská kuchyňa #olivový olej #strukoviny #zelenina #liečenie

----------------------------------------------------------