Omáčka zo šošovice s tofu, bagetkou, paradajkou a uhorkou
Ingrediencie
4 plátky
tofu (cca 1 cm hrubé)
1 ks
bujón zeleninový
1 KL
sójová omáčka
podľa chuti
soľ a korenie čierne mleté
podľa potreby
olej slnečnicový
0,5 hrnčeka
šošovica
1 ks
bobkový list
1 ks
paradajka
1/2 ks
cibuľa
1 KL
karí korenie
1 PL
olivový olej
Počet porcií
2
Náročnosť
Doba prípravy
60 min.
Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Grilované tofu:

Plátky tofu dobre scedíme a prebytočnú vlhkosť odsajeme savým papierom alebo papierovou utierkou. Tofu na panvici s trochou oleja zľahka opečieme z oboch strán.

Ďalej do panvice pridáme sójovú omáčku a 120 ml horúcej vody s rozpustenou kockou bujónu. Osolíme a okoreníme. Celé to povaríme niekoľko minút, kým sa nevyparí všetka tekutina a plátky tofu otočíme tak, aby z oboch strán absorbovali omáčku. Tofu vyberieme.

Šošovicový prívarok:

Šošovicu premyjeme a scedíme. Vložíme do hrnca s 300 ml vody a bobkovým listom. Necháme na strednom ohni variť, kým nie je mäkká, ale nie dlhšie ako 30 minút. Odstavíme.

V inej nádobe si pripravíme omáčku: na hrnci s olivovým olejom podusíme nasekanú cibuľu. Pridáme nakrájanú paradajku a dusíme, kým nezačnú hnednúť.

Potom pridáme šošovicu aj s vodou do omáčky.

Na záver pridáme podľa chuti karí korenie a soľ.

Pomocou drevenej lyžice alebo naberačky roztlačíme trochu šošovice s kari zeleninou. Pomôžu nám zahustiť omáčku bez múky. Za občasného miešania necháme chvíľu dusiť. Keď sa sformuje do hustej omáčky, je správny čas odstaviť ju z plameňa.

Podávame:

Na tanier si naservírujeme kúsky grilovaného tofu so šošovicovou omáčkou. Môžeme podávať s celozrnnou bagetkou a čerstvou zeleninou.

 

Gastro tips