Plátky nakrájaných citrónov

Citrón

Citrón je osviežujúcou ingredienciou nielen do studenej, ale aj do teplej kuchyne. Vieme ním dochutiť a obohatiť najrôznejšie šaláty či strúhané ovocie. V mliečnych prívarkoch a polievkach vieme citrónom nahradiť ocot, vďaka čomu bude výsledná chuť jemnejšia a lahodnejšia. Šťavy, citronády, džemy, omáčky, zákusky, zmrzlina - kde všade sa len dá citrón využiť...

Základná charakteristika
Citrón je plod Citrónovníka pravého (lat. Citrus limon), ktorý dorastá do výšky 3 až 6 m a má jednoduché vajcovité listy dlhé 8 až 14 cm.

Genetická štúdia naznačuje, že ide o kríženca druhov Citrus aurantium a Citrus medica.

Plody sú vajcovitého tvaru a môžu byť tmavozelené, svetlozelené, až do žlta. 

Pôvod a história
Citrónovník pravý pochádza pravdepodobne zo severozápadnej Indie. V Egypte a Iraku sa pestoval už v 7. storočí p.n.l.  a v 2. storočí p.n.l. bol vysadený v Taliansku.

Dnes sa pestuje v mnohých krajinách so subtropickým podnebím v Stredomorí, juhozápadnej Ázii a na juhu Severnej Ameriky. Ročne sa na svete urodí asi 14 miliónov ton citrónov. Lídrami sú India a Mexiko (každý po 16 % svetovej úrody).

Využitie v kuchyni
Citróny sa často konzumujú čerstvé, hlavne v citronádach, limonádach a rôznych iných nápojoch.

Používajú sa tiež pri výrobe cukroviniek, zákuskov, zmrzlín, sirupov, džemov a rôznych omáčok.

Ako korenie sa citrón používa do rôznych ovocných šalátov, sladkých jedál, sušienok, omáčok, do jedál z rýb (napríklad zapekanej tresky), hydiny a ryže.

Chemicky neošetrená citrónová kôra je vynikajúci aromatický prostriedok na pečenie, výborne sa hodí napríklad do bublaniny.

Citrónová šťava zlepšuje chuť rôznych jedál (napríklad viedenský rezeň), vyprážaných rýb, studených predjedál a šalátov.

Kyselina citrónová často pôsobí ako prirodzený regulátor kyslosti v rôznych cukrovinkách, pekárenských výrobkoch a polotovaroch továrenskej výroby.

Tip: Prečítajte si aj náš článok zo sekcie Tipy a triky o citróne.

Priaznivé účinky na náš organizmus
Citróny obsahujú účinné flavonoidy, ktoré s vitamínom C vytvárajú liečivú kombináciu. Vďaka nej aktívne regenerujú väzivové tkanivá, urýchľujú rast vlasov, nechtov, zlepšujú zrakovú schopnosť a spevňujú asi 100 000 kilometrov ciev v ľudskom organizme od veľkých tepien až po najjemnejšie tepničky.

Citróny obmedzujú vznik cievnych "pavúčikov", kŕčových žíl a hemoroidov, urýchľujú hojenie rán, odstraňujú krvácavosť ďasien a zmierňujú paradentózu.

Šťava z citrónov posilňuje imunitu a obranyschopnosť organizmu, pomáha odbúravať LDL cholesterol v pečeni a premieňa ho na žlčové kyseliny. Spomaľuje rast nádorov, detoxikuje organizmus, odstraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov, viaže ťažké kovy, podporuje pamäť, postreh a sústredenosť. Neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, a tým predchádza páleniu záhy, podporuje produkciu žlče, čistí a stimuluje pečeň.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Hlavnou účinnou látkou citróna je vitamín C (kyselina askorbová) a 100g porcia poskytuje cca 64 % jeho dennej odporúčanej dávky.

Okrem vitamínu C sa v citrónovej šťave nachádzajú aj vitamíny skupiny B, pektíny, karotenoidy, fosfor, sodík, draslík, vápnik, železo a ďalšie stopové a minerálne prvky.

Zároveň citróny obsahujú aj množstvo fytochemikálií, vrátane polyfenolov, terpénov a tanínov.

100g čerstvého citrónu obsahuje cca:
Energetická hodnota 36 kcal
Bielkoviny 0,66 g
Sacharidy 6 g
Tuky 0,53 g
Vláknina 2 g

Pár tipov a rád na záver
Citróny by sa mali skladovať pri izbovej teplote a mimo priameho slnečného žiarenia. 

Dajte si pozor na kôru! Ak chcete pri varení či pečení použiť čerstvú citrónovú kôru, mali by ste na to kupovať citróny v BIO kvalite. Citróny sa totiž pri dovoze z teplých krajín „ošetrujú“ chemickými látkami, ktorými sú najčastejšie bifenyl (E 230) alebo tiabendazol (E 233). Tieto chemikálie sú rozpustné v tukoch a NEDAJÚ sa z kôry odstrániť ani dôkladným umývaním teplou vodou!

Bifenyl sa dobre vstrebáva z tráviaceho ústrojenstva a akútna otrava touto látkou sa prejavuje vracaním, podráždením dýchacích ciest a pálením očí. Ak by ste mu boli vystavení dlhodobo, hrozí vám poškodenie pečene a neurologické poruchy.

Tip: Ak vás zaujíma, ako a na čo sa dá citrón využiť, prečítajte si aj článok zo sekcie Tipy a triky.

Fotka od Andreas Riedelmeier z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor