Mandľové lúpané jadrá v keramickej miske. Pár mandlí vysypaných mimo misky.

Mandle

Mandľové orechy sú jedlé jadrá semien alebo orechy rovnomennej rastliny. Bežný druh mandlí sa pestuje veľmi často. Viac ako štyri pätiny mandlí na svetovom trhu pochádzajú zo Spojených štátov amerických, najmä z Kalifornie. Mandle sú v skutočnosti z čeľade ruží. Šupka okolo mandľového orecha vyzerá ako broskyňa, a to preto, že ďalšími členmi rodiny mandlí je broskyňa (a marhuľa).

Mandle oddávna symbolizovali nádej, znovuzrodenie a šťastie. Z 8 hlavných odrôd mandlí sú najviac cenené Nonpareil. Všetky majú rovnaké nutričné hodnoty. Pomáhajú spomaliť vstrebávanie cukru a sacharidov.

Sladké mandle sa konzumujú čerstvé a používajú sa aj na výrobu cukroviniek: sušienok, koláčov, marcipánu, karamelových plniek. Jedlý mandľový olej sa získava aj zo sladkých mandlí (z horko-mandľového oleja) a slúži na ďalšie spracovanie. Horké mandle sa pri varení miešajú aj s obyčajnými (1-2 % hmotnosti), aby sa vo výsledku zvýraznila oriešková chuť. Bez horkých mandlí nemusí byť prítomnosť orechov v pečive badateľná. Mandľová hmota sa používa v cukrárstve častejšie ako hmota iných orechov pre jej všestrannosť (možnosť kombinovať s akýmkoľvek cestom). Na rozdiel od mandlí, vlašské orechy obsahujú priveľa oleja, a preto sa používajú len na plnku. Lieskové orechy môžu spôsobiť vysušenie a spálenie.

Vzhľadom na obsah amygdalínu je používanie surových mandľových semienok povolené len v obmedzenom množstve (obsah amygdalínu závisí od poddruhu a podmienok pestovania).
Semená mandlí sa používajú ako čerstvé, pražené, solené, ale aj ako korenie pri príprave rôznych výrobkov z cesta, sladkostí, čokolády, likérov, ktorým dodávajú jemnú chuť. Z likérov s mandľovou príchuťou je najznámejšie talianske amaretto. Mandľové škrupiny sa používajú na ochutenie a zlepšenie farby alkoholických nápojov a vyrába sa z nich aktívne uhlie. Existujú tenkostenné a hrubostenné škrupiny.

Z množstva sladkostí na mandľovej báze je v európskych krajinách najrozšírenejší marcipán. Je to zmes mletých mandlí s cukrovým sirupom. Takisto spomeňme pralinky. Mleté mandle opražené na cukre. Z mandlí sa vyrába aj nugát a makrónky. Marcipán sa používa aj pri varení ako prísada. Celé mandle slúžia ako základ cukroviniek, čokoládových sladkostí („mandle v čokoláde“) a kokosových posýpok (Raffaello).

V mnohých krajinách sú mandle obľúbené. Mandľový krém (frangipane) sa používa na výrobu mnohých druhov koláčov, používa sa ako náplň do sladkých buchiet. V posledných rokoch sa mandľové maslo stáva čoraz obľúbenejším v západných krajinách ako alternatíva k arašidovému maslu s vysokým obsahom tuku.

Mandle majú osobité miesto v čínskej a indonézskej kuchyni, v ktorej sa orechy, mandle a citrusy pridávajú do veľkého množstva jedál, najmä do ryže, vyprážanej hydiny, rôznych druhov mäsa, a podobne.

História
Miesto pôvodu mandlí je Blízky východ a západná Ázia. Odtiaľ sa mandle rýchlo rozšírili po celom Stredozemnom mori, vrátane Španielska, do 8. storočia na územie moderného Francúzska, a potom Talianska. Od začiatku 18. storočia sa mandle dostali do Severnej Ameriky, no v priemyselnom meradle sa tam začali vyrábať až začiatkom 20. storočia.

Pár zaujímavostí
Mandle potrebujú na rast naozaj horúce počasie a chladné zimy.

Pri opeľovaní plodín sa 100 % spoliehajú na divé včely a medonosné včely. Žiadne včely = žiadne mandle. Pestovatelia mandlí si prenajímajú včely na opeľovanie a je to pre nich jedna z najnákladnejších záležitostí. Včely nepracujú v daždi, v noci, skoro ráno, alebo keď je mráz.

Nezrelé zelené mandle sa dajú konzervovať a nakladať – niektorí to považujú za pochúťku.

Nedávne štúdie ukazujú, že mandle konzumované uprostred rána môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi počas dňa.

Fotka od Oana Durican z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor