Paprika červená, zelená aj žltá

Paprika

Vedeli ste, aká je paprika pre náš organizmus užitočná? Napríklad posilňuje naše cievy. A čo tak informácia, že paprika pôsobí na človeka rovnako ako čokoláda? Paprika, ako každá iná ľuďmi pestovaná zelenina, má aj svoju históriu - pochádza zo strednej Ameriky. Existuje paprika zeleninová, sladká aj pálivá. Na čo sa pri varení používa? Ak vás zaujíma, čo všetko sa za rôznofarebnou paprikou skrýva, prečítajte si môj článok.

Charakteristika:

Capsicum, tiež paprika jednoročná (lat. Cápsicum ánnuum), je druh z rodu Capsicum z čeľade Solanaceae, rovnako ako jej plody. Poľnohospodárska zeleninová plodina.

Vytrvalý ker, ale v miernom podnebí sa zvyčajne pestuje ako jednoročná rastlina.

Odrody papriky sa delia na sladké a pikantné. Posledná, známa ako červená paprika, obsahuje alkaloid kapsaicín, ktorý jej dodáva pikantnú chuť. Odrody sladkej chuti sú skrátka sladké papriky. Existuje veľa odrôd, známa je napríklad aj bulharská paprika.

História:

Prvé plody papriky sa objavili v Európe vďaka Kolumbovej expedícii. Vlasťou tejto zeleniny je stredná Amerika, Mexiko a Peru. Práve na týchto miestach archeológovia zistili, že paprika sa začala používať v potravinách už 6-tisíc rokov pred naším letopočtom. Zaujímavosťou je, že divú papriku stále nájdeme v Mexiku a Guatemale.

Zloženie a priaznivé účinky na ľudský organizmus:

Sýta červená farba paprík je spôsobená prítomnosťou pigmentu lykopénu, prírodného antioxidantu. Sladká paprika obsahuje: vitamíny B1, B2, B9, C, H a PP, ako aj potrebné minerály: draslík, vápnik, horčík, zinok, meď, mangán, železo, síru, jód, chróm, kobalt, fosfor a sodík. Kyseliny askorbovej obsahuje sladká paprika viac ako uznávaní lídri - čierne ríbezle a citrón.

Paprika je užitočná na posilnenie ciev, pri anémii, ako profylaktikum proti vzniku osteoporózy a aterosklerózy.

Zlepšuje trávenie a normalizuje črevnú motilitu.

Je ochranou proti malígnym nádorom.

Využitie v kuchyni:

Sladká paprika sa veľmi hodí aj svojím vzhľadom do šalátov a studených predjedál. Dokonca aj nakrájaná na prúžky vyzerá skvele na každom stole.

Sladká paprika sa pečie, griluje, plní mäsovou a zeleninovou plnkou, používa sa na zmäkčenie mäsa alebo sa pečie sa spolu s veľkými kusmi.

Používa sa na prípravu ratatouille, leča, zeleninového guláša, suší sa, solí a nakladá.

Papriková náplň môže byť vyrobená z tvarohu alebo syra s cesnakom a bylinkami. Takéto jedlo je vynikajúcim občerstvením alebo plnou a zdravou ľahkou letnou večerou.

Štipľavá alebo pálivá paprika (samozrejme, ak máte radi pálivé jedlá) sa zase perfektne hodí do mäsových gulášov, hlivových a iných gulášových polievok, na štipľavú pizzu, do pálivého leča, paprikáša, tataráku, či na hrianky.

Zaujímavosti:

Dokonca aj v staroveku vzdávali dobyté národy hold dobyvateľom paprikou. V tých časoch sa hodnota tejto lahodnej zeleniny rovnala zlatu, bežní ľudia si málokedy mohli dovoliť nasýtiť sa bobuľovým ovocím.

Je známe, že staroveký Rím zaplatil vládcom Hunov viac ako 1 tonu papriky, aby zastavili svoje vojenské útoky na Rím.

História zachytila ​​zaujímavý fakt. Obyvatelia mesta Beziers vo Francúzsku dostali od miestnych úradov pokutu za vraždu vikomta Rogera. Nariadili im zaplatiť tri libry papriky.

Vďaka výskumu moderných vedcov sa zistilo, že paprika pôsobí na človeka rovnako ako čokoláda. Ak zjeme túto sladkú zeleninu, ľudské telo začne produkovať hormón šťastia – endorfín.

Obrázok od Thomas Breher na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor