Kuracia polievka

Ako získať kolagén zo stravy?

S pribúdajúcim vekom naše telo produkuje stále čoraz menej kolagénu. To znižuje pružnosť pokožky. Všetci dobre vieme, že veľké množstvo kolagénu obsahuje vývar z kože a kostí zvierat. Čo však okrem vývaru ešte obsahuje vysoké hodnoty kolagénu? Ktoré potraviny nám pomôžu hladinu kolagénu s pribúdajúcim vekom udržať?

Zverejnené:

08. apríl 2023 (sobota) - 13:35 od:  Agata Profi Kuchárka

Súčasťou procesu starnutia je aj to, že naše telo produkuje stále menej kolagénu. To znižuje hrúbku epidermy a pružnosť pokožky. V dôsledku toho sa pokožka poškodí a vytvorí sa viac vrások, scvrknutej a ovisnutej pokožky. Nízke hladiny kolagénu môžu brániť rastu nových vlasov a spôsobiť ich vypadávanie. Kolagén obsahuje 19 aminokyselín (napríklad glycín, prolín, hydroxyprolín, lyzín a arginín). 

Zníženie hladiny kolagénu môže viesť k stuhnutiu a zníženiu pružnosti šliach a väzov, zmenšovaniu a ochabovaniu svalov, bolestiam kĺbov, osteoartróze a gastrointestinálnym problémom. Preto by sme sa mali (nielen s pribúdajúcim vekom) zamerať na konzumáciu potravín, ktoré môžu pomôcť zvýšiť produkciu kolagénu v našom tele.

Ktoré potraviny obsahujú vysoký obsah kolagénu?

1. Vaječné bielky: Vaječné bielky obsahujú veľké množstvo prolínu, jednej z aminokyselín potrebných na tvorbu kolagénu.

2. Ryby a mäkkýše: Prirodzene nabité aminokyselinami a omega-3 mastnými kyselinami, ryby a ich koža sú hlavným zdrojom kolagénových peptidov, ktoré zlepšujú produkciu kolagénu v tele. Morský kolagén je jedným z najľahšie vstrebateľných kolagénov.

3. Quinoa: Quinoa stimuluje pokožku v boji proti voľným radikálom a zabraňuje skorému rozpadu alebo strate kolagénu v bunkách tela. Preto je to jedna z najlepších dostupných obilnín proti starnutiu.

4. Fazuľa: Fazuľa plná dobrých aminokyselín má vysoký obsah bielkovín, ktoré pomáhajú pri syntéze kolagénu. Okrem toho pomáha pri regenerácii buniek a zároveň aj zvyšuje produkciu kolagénu.

5. Citrusové plody: Vitamín C hrá hlavnú úlohu pri produkcii pro-kolagénu, prekurzora kolagénu v tele. Dostatok vitamínu C je preto životne dôležitý. Bobule a iné citrusové plody obsahujú tohto vitamínu naozaj v bohatej miere.

6. Cesnak: Síra, stopový minerál, ktorý pomáha pri syntéze kolagénu a zabraňuje jeho poškodeniu, je v cesnaku hojne zastúpená. Najlepšiu formu živín a antioxidantov poskytuje surový cesnak, ktorý pomáha zlepšovať tvorbu kolagénu a celkové zdravie.

7. Listová zelenina: Okrem antioxidačných vlastností má listová zelenina chlorofyl, ktorý zvyšuje prekurzor kolagénu v pokožke.

Okrem potravín s vysokým obsahom kolagénu by sme sa zároveň mali vyhýbať aj spracovanému cukru a uhľohydrátom, pretože tie môžu dráždiť telo a poškodzovať kolagén. Vďaka tomu budeme zároveň dobre vyzerať a cítiť sa mladistvo.

Fotka od Matthias Lipinski z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#fazuľa #zelenina #quinoa #cesnak #ryby #vajcia #citrusové plody #vývar #hovädzí vývar #kurací vývar #vitamíny #starostlivosť o pleť

----------------------------------------------------------