Párky, šunka a saláma na chrómovanej tácke

Párky

Párok je klobásový výrobok, ktorý sa vyrába z mletého vareného mäsa alebo jeho náhrad. Je to malá klobása, ktorá sa však na rozdiel od tej bežnej konzumuje spravidla po tepelnej úprave (varenie, vyprážanie).

Základná charakteristika:
Párky sú klobásové výrobky, na výrobu ktorých sa používa nasekané (mleté) varené mäso zvierat alebo vtákov, ako aj jeho náhrady. Párky sú okamžite pripravené na konzumáciu, ale spravidla sú predvarené, dusené alebo vyprážané.

História:
Moderné párky vynašiel mäsiar Johann Laner (1772–1845), ktorý sa 13. novembra 1805 presťahoval z Frankfurtu do Viedne. Otázka, kde presne boli vynájdené párky, je dlhoročným sporom medzi mestami Frankfurt a Viedeň. Párky sa vo Frankfurte vyrábajú už od stredoveku, no viedenské klobásy ako prvé používali zmes hovädzieho a bravčového mäsa, teda recept, z ktorého sa vyrábajú moderné párky.

Druhy párkov:
Klasickými druhmi párkov sú frankfurtské, mníchovské biele klobásy a viedenské (bravčové a hovädzie s korením). Medzi ďalšie druhy patria diétne (z hydinového mäsa), sójové, na grilovanie, mliečne (obsahujú sušené odstredené mlieko a neobsahujú viac ako 28 % tuku), smotanové (s prídavkom sušenej smotany), poľovnícke (tenké vysoko údené), teľacie (hovädzie, smotanové), so syrom, bavorské, šunkové.

Zloženie:
bielkoviny;

vitamíny: B1, B2, PP, E;

minerály: jód, železo, draslík, horčík, fosfor, síra, vápnik;

tuky.

Zloženie receptúry sa líši v závislosti od druhov párkov:

-          mäso (hovädzie, bravčové, kuracie);

-          korenie a bylinky (klinčeky, koriander, cesnak, muškátový oriešok, ako aj soľ, čierne a nové korenie);

-          tuk;

-          rôzne prísady do potravín: obilniny, škrob, múka, sójový proteín, rastlinný tuk;

-          chemické zložky: fosfáty, dusitan sodný, príchute a zvýrazňovače chuti, syntetické farbivá, rôzne konzervačné látky;

-           koža, šľachy, krv, tukové tkanivo, kazeín sodný.

Párky sa vyrábajú v prírodných črevách zo zvieracích čriev alebo želatíny, ako aj v polyamidových črevách. Obal vyrobený z prírodných produktov je vhodný na ľudskú spotrebu; plast sa pred zahrievaním alebo vyprážaním odstráni. Trvanlivosť párkov, ako aj iných mäsových výrobkov, je obmedzená.

Priaznivé účinky:
Ak sú suroviny na výrobu klobás najvyššej kvality, potom slúžia ako zdroj kompletných bielkovín a ľahko dodajú žalúdku pocit sýtosti. Bohaté minerálno-vitamínové zloženie mäsa prechádza do mäsového polotovaru a priaznivo pôsobí na celkový stav organizmu.

Využitie v kuchyni:
V závislosti od druhu sa párky môžu variť, vyprážať, dusiť, jesť surové, pridávať nasekané do iných jedál, používať pri grilovaní, skrúcať do mletého mäsa.

Osobne mám veľmi rada domácu frankfurtskú polievku alebo párkový paprikáš.

Medzi ďalšie jedlá vyrobené z tejto suroviny patria párok v cestíčku (lístkovom či zemiakovom), tradičný slovenský párok v rožku alebo klasický americký hot-dog) a corn-dog.

Corn-dog je obdobou párku v cestíčku alebo v rožku. Je pokrytý hrubou vrstvou kukuričného cesta a vypráža sa v horúcom oleji. Takmer vždy sa podával na drevenej paličke, hoci niektoré skoršie verzie na paličke ešte neboli.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor