Hlavičky cesnaku v bielej pásikovanej miske.

Cesnak

Cesnak je vhodný nielen ako skvelé dochucovadlo rôznych jedál, ale je aj veľmi zdravý. Ľudstvo ho pozná už od staroveku. Aktívne ho používame pri varení tisíce rokov. Ľudia dlho venovali pozornosť jeho vlastnostiam a dospeli k záveru, že cesnak má pravdepodobne aj inú silu. Schopnosť vysporiadať sa s rôznymi zlými duchmi. Je zaujímavé, že táto povera vznikla v mnohých rôznych kultúrach nezávisle od seba. Pozrime sa na cesnak trochu inými očami.

Pôvod cesnaku
Cesnak pochádza zo strednej Ázie. Predtým, ako sa dostal do Európy, bol cesnak populárny v starovekej Indii a Egypte. Z týchto krajín sa začal presúvať na sever a objavil sa v Grécku, Španielsku či Taliansku. Vedci zistili, že ľudia ho prvýkrát začali pestovať aj na území moderného Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. S pestovaním cesnaku sa začalo asi pred 5 tisíc rokmi. Ľudia v starom Ríme cesnak radili do jedálnička bojovníkov nielen pre zdravie, ale aj preto, lebo verili, že dodáva odvahu a mužnosť.

Z hľadiska botaniky je táto výrazne aromatická rastlina príbuzná cibule. Hoci sa v potravinárstve tak aktívne nepoužívajú, na cesnaku sú jedlé nielen mesiačiky, ale aj listy a kvety. V závislosti od druhu cesnaku sa v cibuľke môže nachádzať 2 až 50 strúčikov. Šľachtitelia dokázali vyšľachtiť aj celistvý cesnak, ktorý je v celosti a nemá oddelené segmenty (mesiačiky). Stonky cesnaku môžu dosiahnuť výšku jeden a pol metra.

Liečivé účinky pozitívum, nie všeliek
Možno najväčším prínosom cesnaku nie je to, čo o ňom hovorí veda, ale skôr to, ako nám cesnak môže pomôcť lepšie sa stravovať.

Cesnak je vynikajúcim zdrojom minerálov a vitamínov potrebných na udržanie tela v zdravej kondícii. Jeho hlávky sú jedným z najbohatších zdrojov draslíka, železa, vápnika, horčíka, mangánu, zinku a selénu. Oficiálne nie je cesnak zaradený do zoznamu liečivých rastlín, ale v ľudovom liečiteľstve sa používa veľmi často. V starovekej Indii sa cesnak aktívne používal ako liečivá rastlina. Kvôli štipľavému zápachu sa však ako jedlo nepoužíval. 

Táto výrazne aromatická rastlina obsahuje viac ako 100 chemicky aktívnych prvkov. Cesnak je vo svojej podstate prírodné antibiotikum, posilňuje imunitný systém a riedi krv. Vedci už v 19. storočí zistili, že cesnak obsahuje antibiotiká.

Tip č.1: Ak chcete vedieť, ako správne užívať cesnak pri chrípke či prechladnutí, skúste si prečítať náš článok.

Cesnak vie byť pre mačky a psy dosť toxický, a preto nebezpečný. 

Stará indická kniha Atharva Veda, jedna z najstarších na svete vôbec, spomína túto úžasnú bylinu ako liek na choroby a démonov.

V roku 1720 sa cesnak zapísal do dejín ľudstva ako jeho záchranca. V doslovnom zmysle slova. Vďaka cesnaku sa zachránilo Francúzsko. Táto rastlina so silnou príchuťou zmiešaná s octom zachránila Francúzov pred zúriacim morom. Podobne s pomocou cesnaku aj v Marseille dokázali liečitelia zabrániť šíreniu moru. V tom čase neexistovali žiadne iné lieky. Odvtedy si ľudia začali cesnak ctiť po celom Francúzsku.

Využitie v kuchyni
Tip č.2: Pred každým varením si cesnak musíme ošúpať. Prečo teda nevyskúšate video návod, ako nato od Natálie?
Tip č.3: O tom, ako správne pripraviť cesnak na varenie či pečenie je zase náš video-tip.

Cesnak má svoje nezastupiteľné miesto snáď v každej kuchyni. Ak ho náhodou aj surový jesť nemôžete, pretože trpíte nízkym tlakom, vo varenej podobe vám už neublíži. Každému jedlu dodá nezameniteľnú chuť aj vôňu. Pre Slovákov je dokonca typické, že ho jedia na Vianoce surový v medovej oblátke, "aby boli celý rok zdravý". 

Dajú sa z neho pripraviť rôzne chutné pokrmy, pridáva sa do polievok, dokonca je hlavným aktérom v cesnačke a cesnakovej omáčke. Veľmi dobre si rozumie so špenátom, ktorý jedinečne dochutí. Ochucuje sa s ním pečené mäso, ale aj zelenina. Natiera sa na hrianky, niekto si ho na plátky dá aj len tak na chlebík s maslom. Výborný je aj na tenké plátky nakrájaný a opečený v akýchkoľvek cestovinách. Vyrábajú sa z neho nátierky či pasty na dochucovanie jedál. Suší sa a robí sa z neho korenie, aby vydržal čo najdlhšie.

Tip č.4: Ak chcete vedieť, prečo vám cesnak zhorkol, ako ho krájať a ako zjemniť jeho chuť, prečítajte si aj článok Cesnak - gastro tipy a triky.

Cesnak proti zlým duchom
Práve v Ázii našiel cesnak veľmi nezvyčajné využitie. Táto rastlina odháňala zlých duchov na pohrebe. V Číne v stredoveku cesnak so svojou silnou chuťou strašil démonov, upírov a iných zlých duchov. Historici zistili, že vo voľnej prírode rástol cesnak na kostolných dvoroch v Anglicku a mnohí ľudia ho nosili na krku ako cesnakové náhrdelníky. Verili, že takýto doplnok odplaší zlých duchov, ale aj ich vlastné problémy.

Cesnak v starovekom Egypte
Ľudia v starovekom Egypte zaradili túto cibuľovitú bylinu do jedálnička robotníkov, ktorí robili ťažkú prácu. Pre zodpovedných za stavbu pyramíd bolo veľmi dôležité udržiavať a zvyšovať silu robotníkov. Asi 1600 rokov pred Kristom vypuklo povstanie, keď robotníci pri stavbe pyramíd nedostali cesnak. Vedci našli túto silnú rastlinu v sarkofágoch so zatvorenými očami a vo vnútorných dutinách egyptských múmií. Možno mal vložený cesnak rituálny význam.

Pár zaujímavostí na záver

Cesnak – údajne najpopulárnejší „repelent proti upírom“ – je od roku 2005 vystavený v prvom upírskom múzeu na svete v Paríži.

V roku 2009 vypukla v Číne epidémia prasacej chrípky. Kvôli fámam, že cesnak pomáha vyrovnať sa s touto nebezpečnou chorobou, sa jeho ceny v priebehu roka zvýšili 40-krát.

Cesnak je veľmi populárny v Číne, Kórei a Taliansku. V týchto troch krajinách zje človek v priemere aj 10 strúčikov cesnaku denne.

Názov amerického mesta Chicago bol preložený z jedného z indických jazykov. Slovo Chicago znamená „divoký cesnak“.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor