Okrúhla tácka s musli a ovocím

Ako sa správne dodržiava 90-dňová rozlišovacia diéta

Aj vy ste sa už niekoľkokrát pokúšali schudnúť a držali ste pri tom rôzne druhy diét, ktoré skrátka nefungovali alebo ste ich nedokázali zodpovedne dodržiavať? Táto rozlišovacia diéta je určená na 90 dní a najjednoduchšie pri nej je práve to, že môžete jesť takmer všetko, čo máte radi. Len musíte dodržať pravidlo, že každý deň budete prijímať určitý druh potravín. Ak som vás zaujala, čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Zverejnené:

06. február 2024 (utorok) - 08:50 od:  Angelika

Mnohí z nás sa v súčasnosti nestravujú pravidelne. Využívame služby rýchleho občerstvenia. Máme veľa práce, z čoho vyplýva, že sa nám zvyšuje aj naša stresová hladina. Nemáme čas na dostatok pohybu a tým nám kilá (aj vekom) len pribúdajú. 

Práve v tom by nám mohla pomôcť táto diéta nazývaná aj Rina diéta. Je veľmi populárna po celom svete, má skvelé recenzie a vraj bez "jo-jo" efektu. Hovorí sa o nej, že určite schudneme, budeme žiť zdravšie, obmedzíme nezdravé jedlá, sladkosti a alkohol, a že to všetko má dlhodobý charakter. Nemusíte pri nej vylúčiť tuky ani sladkosti, čo býva pre mnohých problémom pri rôznych iných diétach. Pomáha k naštartovaniu a zmene ľudského metabolizmu. Je to naozaj pravda? Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Pri výbere tej najvhodnejšej diéty pre každého z nás je najdôležitejšie dopredu to, či jej veríme, a či ju aj dokážeme dodržiavať. Ideálne je vopred sa poradiť o vhodnosti diéty pre náš organizmus s lekárom alebo výživovým poradcom.

Podstata tejto diéty nespočíva v tom, že si jedlo celkom odopierame, len v tom, že to čo máme radi jeme v presne určené dni. Výnimkou sú počas 90 dní 3 vodné dni. Pri tomto druhu diéty je dovolené jesť takmer všetko, čo máme radi, dokonca aj sladké.

Z celkového hľadiska by nám pri diéte nemali chýbať dôležité vitamíny, minerály ani vláknina potrebné pre organizmus. Ako pri každej diéte, odporúča sa pohyb doplnený o meditáciu, duševnú relaxáciu a jogu, pretože na schudnutie nestačí len jesť správne jedlá. Ku každej porcii v škrobový, bielkovinový aj sacharidový deň je vhodné konzumovať zeleninové šaláty. Porcie na obed by nemali prekročiť 200 gramov. Na večeru by sme mali zjesť ešte o niečo menšiu porciu. No a každý deň by sme mali vypiť aspoň 2 litre vody.

Diéta sa odporúča najmä ľuďom, ktorí si nechcú jedlo odriekavať, no napriek tomu by radi zhodili pár kíl.

Možno jej najväčšou nevýhodou je práve to, že si budete musieť variť jedlá sami, aby ste dodržali všetky jej princípy. Preto sa vám v tomto článku pokúsime pomôcť, čo a kedy by ste mali jesť.

Najdôležitejšie je dodržiavať poradie jednotlivých dní diéty, a to:

 • Ako prvé a teda v prvý deň treba začať bielkovinovým /proteínovým/ dňom. To znamená, že na raňajky si môžeme dať napríklad vajíčka a každý deň je dovolené aj čerstvé ovocie, čerstvá ovocná šťava bez cukru, čaj, prípadne káva bez cukru. V tento deň je povolené aj mlieko do kávy či čaju. Na obed je vhodné akékoľvek mäso - malo by byť varené, dusené, grilované alebo pečené, vnútornosti, ryby a/alebo morské plody. Okrem toho môžeme konzumovať kyslú smotanu, jogurt, kefír, tvaroh, tofu alebo syr, všetku zeleninu okrem zemiakov (lebo obsahujú škrob), 1 krajec celozrnného chleba. Skrátka všetko s obsahom bielkovín. Večera môže pozostávať z rovnakých ingrediencií, len si dáme polovičnú porciu ako na obed. Ak si však chceme dať nejaké ovocie počas dňa, mali by sme ho zjesť najskôr hodinu po jedle. 
 • Druhý nasleduje škrobový deň - vtedy si môžeme pripraviť jedlá zo strukovín (fazuľa, hrach, šošovica, cícer) alebo zo zemiakov, ryže, jačmeňa, prosa, pohánky či kukurice. Varíme ich, dusíme alebo pečieme. Len 1 banán za deň, inak akékoľvek ovocie. Na večeru môžeme zjesť 1 krajec celozrnného chleba.
 • Tretí v poradí je sacharidový (uhľohydrátový) deň, kedy si môžeme pripraviť bezvaječné cestoviny, slanú pizzu alebo zeleninové koláče. Pozor si treba dávať nato, aby sme nepoužili bielkovinové potraviny, teda žiadne mäso, vajcia, ale ani syry. V tento deň si na večeru pre potešenie mnohých ľudí, čo sa nechcú ani počas diéty vzdať sladkého, môžeme dopriať sladké koláče s plnkou z ovocia či s tmavou čokoládou alebo 3 kopčeky zmrzliny či tabuľku čokolády. 
 • Po troch dňoch nasleduje vždy ovocný deň - môžeme jesť čerstvé surové, varené či dusené, sušené ovocie, kompóty - v neobmedzenom množstve. Môžeme si pripraviť aj polievky. Pijeme čerstvé ovocné šťavy aj s cukrom. Doprajeme si aj hrsť (25 g) orechov alebo slnečnicových semienok.
 • No a vždy po 28. dňoch nasleduje po ovocnom dni vodný deň. Vtedy pijeme len vodu, prípadne s trochou čerstvej ovocnej šťavy bez cukru alebo čaj bez pridania cukru. Mali by sme vypiť minimálne 2,5 litra tekutín. Deň pri vode je dosť náročný, preto je vtedy najlepšie ostať celé dopoludnie v posteli a ísť skoro spať. Budeme hladní, ale keď sa deň skončí, budeme sa cítiť lepšie. Počas celej diéty tento deň nastane len 3-krát, preto myslím, že sa to dá zvládnuť.

Čo by sme ešte mali vedieť, ak chceme 90-dňovú diétu dodržiavať správne:

- veľmi dôležitý je pitný režim (ako sme už spomínali vyššie - treba vypiť minimálne 2 litre vody a pri vodnom dni minimálne 2,5 litra vody a iných povolených nápojov - čistá voda, nesýtené minerálky, nesladené čaje, čierna káva. Ale aj ovocné či zeleninové šťavy a džúsy, tieto sa však považujú za jedno hlavné jedlo. 
- soliť je potrebné čo najmenej, pretože soľ viaže vodu, a to sa nám nehodí najmä vo vodné dni (samozrejme by nám jedlo ale malo chutiť, aby sme pri diéte zotrvali, takže buď použijeme iné koreniny alebo soľou šetríme len v rámci našich možností a radšej vypijeme viac vody). 
- dôležité je (asi ako pri každej diéte či zmene životného štýlu) myslieť pozitívne. Najlepšie je, ak diétu s nami dodržiava aj niekto ďalší a môžeme sa tak vzájomne podporovať, prípadne vyskúšať jogu alebo iné meditačné cvičenia. 
- zjesť by sme mali za deň len 3 jedlá, no ak sme veľmi hladní, kedykoľvek si môžeme dať ovocie, ale najskôr hodinu po jedle. 
- snažíme sa vyvarovať jedenia po 20. hodine. 
  
Pozitíva diéty:

 1. Výsledkom chudnutia je zníženie energetického príjmu, dodržiavanie pravidelného stravovacieho režimu a konzumácia nízkokalorických potravín. 
 2. 90-dňová diéta presvedčila mnohých ľudí, že metabolizmus hrá v našom tele dôležitú úlohu. Dodržiavaním tohto programu a úpravou svojho stravovacieho plánu dosiahneme svoje ciele v oblasti chudnutia. 
 3. Zlepšíme si náladu a fyzickú odolnosť.
 4. Metabolická porucha môže byť považovaná za hlavnú príčinu priberania. Správne fungujúci metabolizmus odvádza z nášho tela tuky a toxíny a umožňuje našim základným orgánom absorbovať najdôležitejšie vitamíny a živiny. 
 5. Jednou z najdôležitejších výhod 90-dňovej diéty je nielen zbavenie sa nadbytočných kilogramov, ale aj udržanie si vytúženej hmotnosti na ideálnej úrovni. 

Diéta zabezpečí pozitívne zmeny v tráviacom trakte. Rôzne zložky vyžadujú rôzne enzýmy, aby sa ďalej rozkladali. Preto je potrebné rozdeliť bielkoviny, škrob a sacharidy.

Negatíva diéty:

 1. Niekomu sa môže zdať náročné dodržiavať veľké množstvo pravidiel, no stačí si len nájsť systém a tú svoju správnu cestu.
 2. Jedlo si musíme variť pravdepodobne sami, máloktorá reštaurácia ponúka jedlo pre ľudí dodržiavajúcich takýto druh diéty. A to môže byť (minimálne zo začiatku) pre nás časovo náročné. Dá sa ale kopec jedál konzumovať v surovom stave, takže znovu si treba na to len zvyknúť.
 3. Možno bude pre nás zo začiatku ťažké, že hoci podľa pravidiel diéty môžeme zjesť kura, ryžu, rybu aj zemiaky, ale nie kura s ryžou a rybu so zemiakmi v ten istý deň, keďže patria do rôznych kategórií. Ale prílohy môžeme nahradiť zeleninou.
 4. Najhoršie na tejto diéte je asi to, že ľudské telo nedokáže ukladať bielkoviny a ani niektoré druhy vitamínov (okrem A, D, E a K) do zásoby. To znamená, že hoci v rámci vyváženej stravy skonzumujeme všetko, čo do nej patrí, v určité dni môžeme pociťovať nedostatok jedného alebo druhého. Naše telo skrátka nevyužité bielkoviny a vitamíny vylúči. 

Diéta ako 90-dňová diferenciačná diéta ponúka úbytok 18 – 25 kg za 3 mesiace, ale môže spôsobiť zdravotné problémy. Tento program nie je vhodný pre deti, dospievajúcich, tehotné a dojčiace ženy a starších ľudí. 

Viete, aký je rozdiel medzi rozlišovacou diétou a delenou stravou? 
Tieto dva pojmy si ľudia často zamieňajú, ale rozdiel medzi nimi je značný. Spočíva najmä v tom, že rozlišovacia diéta rozdeľuje potraviny na bielkoviny, škroby, sacharidy a ovocie. V delenej strave (alebo tiež Hayovej diéte) sú potraviny rozdelené do kategórií podľa toho či sú zásadité (alkalické), kyslé alebo neutrálne. Neobmedzuje sa na dodržiavanie určitých pravidiel v konkrétne dni, naopak, musíme ju striktne dodržiavať po celý čas a niektoré jedlá spolu nekombinovať. Tiež sa na raňajky odporúča ovocie, ale zakázané sú sladkosti a chlieb. Naopak povolené je v malej miere piť pivo ako "dobrý" sacharid.

Tip: Ak chcete vedieť viac o delenej strave, prečítajte si článok Hayova diéta.

Ako pomôcku pri príprave jedál vám ponúkame aj pár inšpirácií, čo v ktorý konkrétny deň variť. Jedlá sú nenáročné na prípravu, vhodné pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nechcú hladovať.

DeňRaňajkyObedVečera
1. BielkovinovýOmeleta s bylinkami a quacamolleKuracia pečeň s jablkamiGrilovaný losos na šaláte
2. ŠkrobovýHrachovo-kukuricová polievka s baby mrkvouVegetariánske rizoto s čiernymi olivamiPečené batatové hranolky
3. SacharidovýMrkvové čipsyBezvaječné cestoviny s kalerábomVegánsky jablkovo-mrkvový koláč
4. OvocnýZapečená ovsená kaša so záhradným ovocím a kokosomBrusnicový džemMrkvový sirup so zázvorom

Na raňajky si každý deň môžeme dať len ovocie, ale zároveň môžeme zamieňať aj obedy s večerou. Naše odporúčané recepty slúžia len na inšpiráciu a ako dôkaz, že takáto diéta sa naozaj dodržiavať dá, nech ste zvyknutí doma variť čokoľvek, pretože pri ich písaní sme sa vôbec na túto konkrétnu diétu nezameriavali. 

Dodržiavať jej pravidlá môže byť zo začiatku trochu frustrujúce, ale aj na našej stránke nájdete kopu inšpirácií. Niekedy stačí z receptu vynechať prílohu alebo zameniť syr, mlieko či vajce za ich vegánske náhrady. Veríme, že sme vás podporili v rozhodovaní či sa pokúsite dodržiavať práve túto diétu, a ak áno, budeme radi ak sa so svojimi skúsenosťami podelíte aj s ostatnými prostredníctvom komentárov.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#diétne jedlá #diéta #čerstvé ovocie #ovocná šťava #bielkovinová diéta #zemiaky #strukoviny #ryža

----------------------------------------------------------