Kapusta obyčajná biela aj červená, celé hlávky.

Kapusta

Kapusta - zelenina plná vitamínov, živín a antioxidantov, si skutočne zaslúži uznanie. Po stáročia je kapusta v ľudovom liečiteľstve cenená pre svoje liečivé vlastnosti a dokazujú to aj moderné technológie. Na Slovensku je kapusta veľmi obľúbená. Surová, varená, dusená aj nakladaná – vždy rovnako chutná.

História
Pestovanie kapusty, ako ju poznáme teraz, sa začalo pred viac ako 4 000 rokmi v Stredozemnom mori z rastliny nazývanej divoká horčica. Tá rástla vo veľkom počte v pobrežných oblastiach. V starovekom Grécku a Ríme túto mnoholistú rastlinu nazývali aj morská a divoká kapusta. Keď sa dávni chovatelia konečne dočkali kapusty, jej chuťové kvality okamžite ocenila veľká väčšina populácie. Napríklad slávny starorímsky politik a obchodník s potravinami Cato starší povedal, že „Kapusta je lepšia ako všetka ostatná zelenina“. Keďže kapusta dobre rastie v chladnom podnebí a dá sa skladovať aj cez zimu, rýchlo si našla obľubu vo zvyšku Európy a Ázie. Čína dnes zaujíma prvé miesto na svete v pestovaní kapusty. Nasleduje India a Rusko.

Odrody kapusty
Čerstvá kapusta je jemná a chrumkavá. Kapusta je veľmi dobrá v šaláte, ku ktorému sú vhodné najmä skoré odrody. Tie sa predávajú na trhoch najmä v máji a júni. Tie, ktoré dozrievajú až koncom jesene, sú vhodnejšie na nakladanie a kvasenie. V závislosti od vegetačného obdobia (čas od klíčenia po zber) sa všetky odrody a hybridy delia do niekoľkých skupín: extra skoré, skoré, stredne skoré, stredne dozrievajúce, stredne neskoré, neskoré dozrievajúce. Odrody a hybridy používané v našom pásme patria do severoeurópskej skupiny odrodových typov. Ide najmä o skoré, stredne skoré a stredne neskoré. Vo všeobecnosti, vzhľadom na rozmanitosť odrôd, kapustová sezóna trvá od mája do neskorej jesene.

Zdravotné prínosy kapusty
Kapusta obsahuje vysokú koncentráciu vitamínu C. Je známe, že odstraňuje toxíny, najmä voľné radikály a kyselinu močovú. Tá je hlavnou príčinou reumatizmu, dny a artritídy. Tiež je známe, že detoxikuje pečeň od toxínov. Odstraňuje toxíny vo vašom tele, čím predchádza kožným ochoreniam, artritíde a reumatizmu.

V červenej kapuste nájdete až dvojnásobný obsah vitamínu C oproti bežnej zelenej kapuste. Táto zelenina vyvoláva záujem vo svete vedy kvôli jej protirakovinovým vlastnostiam – ale nielen. O chemikálii, ktorá sa nachádza v kapuste, petržlene a zeleri, nazývanej „apigenín“, sa hovorí, že znižuje veľkosť nádoru. Klinický výskum ukázal, že apigenín má potenciál byť použitý ako netoxická liečba. Ukázalo sa tiež, že antokyány potláčajú zápaly v tele, ktoré môžu viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Konzumácia
Kapusta, ktorú používame do varenia môže byť čerstvá biela, či červená, zaváraná, čínska alebo kyslá. Jedlá, ktoré sa dajú pripraviť z kapusty, sú rozmanité.

Z čerstvej bielej kapusty slovenské tradičné holúbky alebo vyprážané plnené kapustné listy. Ďalej ju môžete použiť pod pečeného králika, aby sa nevysušil. A čo so zaváranou červenou kapustou? No predsa pečená kačica. Z čínskej kapusty je výborná táto kórejská polievka. No a nesmieme zabudnúť na naše tradičné slovenské jedlá: koložvárska, strapačky, segedínsky guláš a pirohy.

Sú jedlá, ktoré sú obzvlášť chutné práve s mladou kapustou – napríklad polievky: z čerstvej červenej kapusty je to napríklad boršč, z kyslej kapusty kapustnica a najmä šaláty.

Jesenná kapusta, tvrdšia a drsnejšia, sa tradične využíva na nakladanie a kvasenie. Nič však nebráni jej použitiu na všetky ostatné jedlá.

Na večeru si môžeme urobiť ľahkú a jednoduchú prílohu: nakrájanú kapustu zľahka orestujeme na rastlinnom oleji. Môžeme do nej pridať aj huby.

Tip: Môžete sa inšpirovať aj našimi ďalšími zaujímavými radami v článku Kapusta - gastro tipy a triky.

Čo ste možno nevedeli
Kapusta ako propagátor krásy. Zdravšie vlasy, pokožka a nechty sú len niektoré z výhod pravidelného jedenia tejto listovej zeleniny. Vysoký obsah síry v kapuste sa premieta do produkcie keratínu a výsledkom je dobrý pocit zvnútra aj zvonku.

  • Kapusta ako elixír na plešatosť. V starovekej Číne (približne 1 000 p. n. l.) zvitky ponúkali kapustu ako magický liek na všetko pre holohlavých mužov.
     
  • Červená kapusta je výborným prírodným farbivom v potravinách alebo na tkaninách. Skúste tento rok zafarbiť veľkonočné vajíčka na baby blue s jednoduchým farbivom z červenej kapusty.

Fotka od Eric Prouzet z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor