Bryndzové pirohy

Ktoré pokrmy sú typické slovenské?

Základ slovenskej kuchyne tvorili odpradávna zemiaky. Slovenské pokrmy sú klenotmi rodinných kuchárskych kníh. Chceli by ste pripraviť typické slovenské jedlo? Inšpirujte sa našimi tipmi na všedné aj sviatočné obedy, ktoré vám pripomenú atmosféru domova.

Zverejnené:

17. máj 2023 (streda) - 17:38 od:  Agata Profi Kuchárka

Slovenská kuchyňa ponúka množstvo výnimočných degustačných jedál, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Slovenské jedlá sú klenotmi rodinných kuchárskych kníh. Chceli by ste si pripraviť skutočne tradičné slovenské jedlo? Inšpirujte sa skvelými tipmi na všedné aj sviatočné jedlá, ktoré vám pripomenú atmosféru domova.

Zemiaky - neoddeliteľná súčasť tradičných slovenských jedál
Zemiaky sú v tradičnej slovenskej kuchyni rozšírené najmä preto, že Slovensko má ideálne podmienky na ich pestovanie. Zemiaky majú v slovenskej kuchyni široké využitie – od príloh až po hlavné jedlá. Ak máte radi originálne jedlá, mali by ste vyskúšať bryndzové halušky, strapačky s kapustou, šúľance s makom či pirohy zo zemiakového cesta. Pirohy podávame so slivkovým lekvárom, hubovou alebo bryndzovou plnkou.

Veľmi sýte polievky
Výdatné slovenské polievky boli v minulosti často jediným teplým jedlom dňa. Tieto tradičné polievky obsahujú zemiaky, strukoviny, kapustu či mlieko. Tradičnou slovenskou polievkou je kapustnica. Táto pre Slovákov typická polievka má v každom regióne Slovenska iný recept. Väčšinou ale zahŕňa kyslú kapustu, huby a klobásu. Ochutnať treba aj fazuľovú polievku so širokými rezancami, bryndzovú polievku či cesnakovú polievku v bochníku.

Koláče z kysnutého cesta
Kváskové koláče bývali stálicou svadobných hostín. Kysnuté cesto sa pripravovalo aj počas veľkonočných či vianočných sviatkov. Medzi kysnutým pečivom nájdete žemle plnené lekvárom, štrúdle (makovník, orechovník, tvarožník). Počas fašiangov sa tradične pripravovali vyprážané fánky, pampúšiky a šišky. Jemné kysnuté cesto je základom skalických trdelníkov. Tie sa pripravujú v kombinácii s mletými orechmi, škoricou a cukrom.

Slané pochúťky
Pri zabíjačke sa na slovenských dedinách získavala bravčová masť. Z tej sa vyprážali oškvarky. Takto gazdinky pripravovali chrumkavé „škvarkové pagáče“. V ostatných oblastiach boli obľúbené „liptovské bryndzovníky“ a slané „kapustníky“.

Mäsové pochúťky
Pečená kačica, zemiakové lokše a karamelizovaná kapusta v kombinácii s vínom. Ide o typické slovenské jedlo, ktorému nemôže konkurovať žiadna stredomorská či exotická kuchyňa. Ak pôjdeme na svadbu na východ Slovenska, určite by sme mali ochutnať „holúbky“ – kapustové listy plnené mletým mäsom. 

Fotka od Q K z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáca kapustnica #kapustnica s klobásou #pirohy #bryndzové halušky #hustá polievka #tradícia #tradičné jedlo #slovenská kuchyňa

----------------------------------------------------------